Zabezpieczać się czy nie ? Czyli jak dobrać laminat cz.1

Zabezpieczać się czy nie ? Czyli jak dobrać laminat.

W poniższym artykule chciałbym zwrócić uwagę na sposoby zabezpieczenia wydruków solwentowych. W technologii tej trwałość naklejek zależy od jakości stosowanych tuszy oraz ekspozycji naklejki na słońce. Obecnie drukujemy na markowych tuszach firmy Marabu , nie wdając się w szczegóły producent określa trwałość tuszy na około 2 lata. Aby wydłużyć trwałość druków solwentowych stosuje się laminaty: płynne lub stałe. Tak zabezpieczony wydruk dostaje wydłużoną gwarancję o jeszcze jeden rok, Na rynku więc producenci dbający o swój wizerunek udzielają gwarancji na okres niedłuższy niż 3 lata. Jak już wcześniej wspomniałem do dyspozycji mamy laminaty płynne oraz laminaty stałe. W dobie wszechobecnego druku cyfrowego reklamy wycinane i wyklejane z kolorowych folii odchodzą do lamusa. Posiadały one podstawową zaletę - były oporne na słońce nie blakły na słońcu. były odporne na ultrafiolet, który tak pięknie opala nasze ciała. Jednakże nie da się wykonać z nich naklejki tzw. full kolor. W tym przypadku przychodzi nam z pomocą technologia cyfrowa, której największą obecnie wadą jest blaknięcie. Obecnie najwyższą odpornością na zmianę blaknięcie cechują się technologie solwentowa sitodrukowa oraz sublimacyjna. Ich trwałość sięga od 2 do 5 lat w zależności od jakości zastosowanych tuszy i ekspozycji na słońce.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy - technologia druku pozwalająca na produkcję etykiet od przysłowiowej jednej sztuki.

Druk sitowy

Technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych.

Druk offsetowy

To odmiana druku, gdzie obraz
jest przenoszony z aluminiowej matrycy poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą, na podłoże,

Druk flexo

Druk fleksograficzny to technologia druku z wykorzystaniem
elastycznych form drukowych, najczęściej wykonanych z polimeru,

Druk XXL1

Druk wielkoformatowy na drukarkach solwentowych do produkcji banerów reklamowych, tablic, szyldów, plakatów, materiałów reklamowych